6.6 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
HomeFinanceNáklady na elektřinu pro slovenské domácnosti klesnou průměrně o 3,8%

Náklady na elektřinu pro slovenské domácnosti klesnou průměrně o 3,8%

Date:

Related stories

Efektivní způsob, jak získat vlastní firmu během několika hodin

Zakládání vlastní firmy může být obvykle časově náročný proces,...

Co by měly děti vědět o financích, než se postaví na vlastní nohy?

Každý rodič by si pro své potomky přál co...

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...
spot_imgspot_img

Slovenská domácnostem se v roce 2021 v průměru sníží roční náklady na elektřinu o asi 3,8%, což pro ně představuje průměrnou úsporu o více než 14 eur za rok. Malým podnikům se sníží roční náklady na elektřinu o přibližně 2%, což představuje průměrnou úsporu přes 28 eur. Informoval o tom Radoslav Igaz, mluvčí Úřadu pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO).
Regulačnímu úřadu se podle něj i přes ekonomickým dosahem pandemie, historickým dlouhém z tarifu za provozování systému a nahromaděným problémům v energetice z minulosti podařilo uplatněním regulačních opatření zajistit pro většinu Slovenská domácností pro rok 2021 nižší ceny elektřiny.
„Jsem rád, že navzdory všem komplikovaným okolnostem se nám pro domácnosti podařilo dosáhnout snížení integrované ceny elektřiny. V zájmu maximální transparentnosti a otevřené komunikace jsme se rozhodli zveřejnit detailní přehled o změnách integrované ceny elektřiny a vlivech na domácnosti a malé podniky v jednotlivých sazbách u všech tří dominantních distributorů elektřiny na Slovensku, „přiblížil předseda ERÚ Andrej Juris. Podrobný přehled o změnách je na www.urso.gov.sk/?q=node/724.

ERÚ podle Igaz zároveň zdůrazňuje, že v cenovém rozhodnutí nestanoví dodavatelem elektřiny pevnou cenu, ale maximální cenu, ta se nemůže překročit. Každý spotřebitel může v rámci tržní soutěže žádat od svého dodavatele elektřiny nižší cenu, případně jej může změnit.

Úřad se podle mluvčího zároveň v rámci nezbytného ozdravení energetického prostředí a maximálního zmírnění důsledků pandemie na hospodářství ČR rozhodl řešit i historické deformace v nastavení fixní složky tarify za distribuci elektřiny u některých tzv. „Topenářských“ sazeb středoslovenské distribuční (D8) a Východoslovenské distribuční (D5).
Regulační úřad přitom podle Igaz reflektuje fakt, že sezóna vytápění je v plném proudu. Proto rozhodl, že v sazbách, kde došlo k značnému nárůstu fixní složky tarify za distribuci elektřiny, nebudou změny platit od 1. ledna, ale až od 1. dubna. Úřad tak chce zabránit tomu, aby byly dotčeni odběratelé vystaveni negativním dopadem spojeným s velkým nárůstem fixní složky distribuční tarify.

„Dáváme odběratelem časový prostor reagovat na změnu cen, když si mohou optimalizovat své náklady na elektřinu formou výměny jističů, případně zvážením přestupu do jiných, výhodnějších tarifů. Rozhodli jsme se totiž historické deformace cen elektřiny odstraňovat postupně a citlivě,“ dodal Juris.

Distribuční společnosti se podle Igazových slov zároveň zavázaly, že budou oslovovat dotčených příslušných odběratelů a poskytnou jim potřebné poradenství včetně optimalizace jejich jističů. ERÚ bude podle mluvčího tento proces monitorovat.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img