2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinancePrůzkum: Vlastní bydlení jako podmínka spokojeného života

Průzkum: Vlastní bydlení jako podmínka spokojeného života

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Téměř polovina (44%) mladých Slováků ve věku 18 až 30 let bývá u svých rodičů. Podle průzkumu pro společnost KRUK necelá třetina (32%) mladých lidí žije ve vlastním domě či bytě. Více než šestina (15%) mladých Slováků bydlí v podnájmu.
Vlastní bydlení mají více muži (35%) oproti ženám (29%) a nejčastěji jde o mladé lidi ve věku 27 až 30 let (59%) s vysokoškolským vzděláním (42%). Minimum mladých Slováků bývá na terciárním koleji nebo u kamarádů či známých. Bydlení u rodičů je běžnější u Slovenské respondentů, u českých zas bydlení v podnájmu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM / MARK pro společnost KRUK zaměřující se na správu pohledávek finančních ústavů a ​​korporátních zákazníků.

„Mladí lidé usilují o vlastní bydlení a pořízení bytu či domu na hypotéku berou jako jeden z hlavních důvodů, proč se zadlužit. Není překvapivé, že ve vlastním bývají především lidé v manželství či dlouhodobí partneři a lidé s vyšším měsíčním příjmem, „říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Hned 3 ze 4 mladých Slováků (75%) považují vlastní bydlení za podmínku spokojeného života – platí to ve všech věkových kategoriích, ženy však touží po vlastním bydlení o něco více než muži. O pořízení vlastní nemovitosti na bydlení začínají mladí lidé v průměru uvažovat v 22 letech. Nejčastěji mají vlastní dům či byt zaměstnanci ve veřejném sektoru (88% respondentů s vlastním bydlením).

„Více než polovina mladých lidí vlastnících dům či byt uvádí, že má jednu velkou půjčku – velmi pravděpodobně hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Mladí lidé bydlící ve vlastním bytě či domě také zdaleka nejvíce uvádějí, že si pravidelně spoří peníze. Můžeme předpokládat, že si takto vytvářejí rezervu na splátky úvěru na bydlení pro případ výpadku příjmů, „dodává Jaroslava Palendalová.

Vlastní bydlení mají častěji vysokoškolsky vzdělaní lidé, ale pořizují si ho ve vyšším věku, což pravděpodobně souvisí s jejich pozdějším vstupem do ekonomicky aktivního života.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img