2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeInvestice8 tipů, jak se vyhnout problémům se splácením půjčky

8 tipů, jak se vyhnout problémům se splácením půjčky

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Lidé si berou úvěr nejčastěji na bydlení, auto, elektroniku a sportovní vybavení, ale stále častěji i na dovolenou či dárky pro své blízké. Se splácením dluhu by v zásadě neměl být problém, pokud si vše dobře rozmyslíte a přepočítáte. Přinášíme vám souhrn nejdůležitějších věcí, které byste měli zvážit před uzavřením smlouvy o jakémkoli úvěru. Také nejčastější chyby a rady, jak se vyhnout problémům při splácení půjčky.
Prověřte si možnosti rodinného rozpočtu
Detailně si promyslete možné rezervy, kde byste mohli ve vaší domácnosti ušetřit. Pokud zjistíte, že utratíte měsíční výplatu do posledního eura, nemáte prostor splácet úvěr a raději si nepůjčujte. „Spočítejte všechny náklady, přičemž výše možné měsíční splátky je rozdílem příjmů a výdajů. Buďte na sebe přísní, zvolte raději vyšší splátku s kratší dobou splácení. Nenechte se zlákat na nižší měsíční platby za podmínek, že budete platit dvakrát déle, protože s úroky ve finále zaplatíte mnohem víc, „radí ombudsman klientů Home Credit Miroslav Zborovský.

Zvažujte všechna řešení
Vždy se držte jednoduchého, ale velmi důležitého pravidla, že čas užívání předmětu, na který si berete úvěr, by měla být delší než splatnost půjčených peněz. Nikdy si nepůjčujte na splátky jiných půjček, v tomto případě se raději obraťte na odborníky. Mohou vám pomoci s konsolidací půjček nebo poradit s konkrétním řešením vaší situace

Obraťte se jen na prověřené společnosti
Pokud si berete půjčku, vyberte si férového poskytovatele úvěrů. Ověřte si, zda je v seznamu České národní banky a zda má oprávnění k poskytování spotřebitelských úvěrů.

Berte v úvahu magické číslo RPSN
Pečlivě si vybírejte finanční produkt, který vám vyhovuje. Jediným kritériem by neměl být úrok, ale velmi důležité je sledovat roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která v sobě zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou.

Před výběrem porovnávejte
Při výběru půjčky a poskytovatele si jako první krok zkuste vyplnit úvěrovou kalkulačku, kterou nabízejí banky a úvěrové společnosti. Nabídky berte pouze orientačně. „Požádejte o konkrétní nabídku u 2-3 společností, ne zbytečně víc. Protože všechny tyto nabídky se posílají do úvěrového registru a nadměrné množství by vás mohlo poškodit,“ uvádí Miroslav Zborovský z Home Creditu. Je dobré, když od vás společnost žádá více informací. Znamená to, že si skutečně prověřuje, zda jste schopen splácet. Vyhněte se společnostem, které nezajímají ani vaše příjmy. Každopádně je pozitivní mít nějakou úvěrovou minulost. Společnost tak vidí, že jste si už někdy půjčil, i to, jak jste v minulosti spláceli.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img