2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeInvesticePo zániku některých nebankoviek klesl i počet stížností

Po zániku některých nebankoviek klesl i počet stížností

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Počet podání vůči nebankovním věřitelům spotřebitelských úvěrů v minulém roce poklesl téměř o polovinu na necelých dvě stě.
Počet stížností vůči nebankovním společnostem loni poklesl. Důvodem je podle Národní banky Slovenska (NBS) i to, že některé z nebankoviek ukončili nebo utlumily svou činnost. Počet podání vůči nebankovním věřitelům spotřebitelských úvěrů tak v minulém roce poklesl téměř o polovinu na necelých dvě stě. „Je pozitivní zprávou, že se nebankovní společnosti dostaly pod přísný dohled NBS a mnohé společnosti odešli z trhu, protože neprošly kritérii licencování,“ řekl pro agenturu SITA finanční analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Bulík.

Většina podání na nebankovky se tedy týkala smluv uzavřených v době, kdy nepodléhali dohledu NBS. „Možná konstatovat, že většina nedostatků vázající se k tomuto produktu se již netýká současných smluv, jelikož tyto byly do značné míry ze strany dohlížení subjektů odstraněny,“ komentuje centrální banka.

Národní banka loni uložila nebankovním subjektům i několik sankcí. Šlo například o společnost Telervis Plus, vystupující pod značkou Kešovka. Dále to byla firma Friendly Finance Slovakia, známá pod značkou Pôžičkomat. Ale byl to i podnik Endepro, který dříve podnikal pod názvem Provident Financial. Sankci centrální banka uložila i společnosti Pohotovost.

Finanční analytik varuje, že brát si úvěr z nebankovní společnosti může být rizikové. Naopak, banky jsou přísně regulovány a působí na transparentním konkurenčním trhu. „Do nebankoviek chodí dlouhodobě lidé, kterým banka kvůli záznamem v rejstříku či kvůli netransparentním příjmem nepůjčí,“ dodal Bulík.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img