8.9 C
Brno
Čtvrtek, 28 března, 2024
HomePodnikáníCo má společného zelená budoucnost a cenová stabilita

Co má společného zelená budoucnost a cenová stabilita

Date:

Related stories

Efektivní způsob, jak získat vlastní firmu během několika hodin

Zakládání vlastní firmy může být obvykle časově náročný proces,...

Co by měly děti vědět o financích, než se postaví na vlastní nohy?

Každý rodič by si pro své potomky přál co...

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...
spot_imgspot_img

Představitelé centrální banky se mají letos setkat, aby prozkoumaly možné strategie, což povede podle očekávání k přijetí nejdůležitějších politických kroků pro nadcházející roky. Kromě změny inflačního cíle, se na program dne dostane změna klimatu, zda ekonomická rovnost.

Od chvíle, kdy si ECB do svého čela vybrala Christine Lagardeovou, která nahradila Maria Draghiho, se jakákoliv změna směrování politiky centrální banky jevila jako nepředstavitelná. O více než rok později se však ukázalo, že i centrální bankéři unie se zaměřují na podobnou agendu, než jejich kolegové za Atlantikem.

Šéfka ECB tlačí na centrální banku, aby se vyhýbala dluhopisům spojeným s fosilními palivy. Podobně i předseda Fedu Jerome Powell přednesl nespočet poznámek o tom, nakolik je třeba, aby americká centrální banka řešila změnu klimatu.

Ale jak mohou bankéři řešit problém změny klimatu? Změna klimatu trvá od chvíle, kdy se zrodila Zemi před 4,5 miliardami let, a bude se měnit během své existence ovlivněné především sluncem a sekundárními jevy jako například kosmickým zářením a zvláštnostmi obíhajících planet, to vše ještě dlouho i po vyhynutí lidstva. Křivení ekonomiky vytištěním většího množství peněz se však dá jen těžko považovat za odpověď na změnu klimatu. Je to usnadnění získávání peněz pro věci, jako jsou větrné elektrárny a solární panely. Ale to není nic jiného než centrální řízení, státem řízené. Byla to katastrofa pro SSSR a každou další socialistickou a státem řízenou ekonomiku a nebude to jinak ani tentokrát. Zajímavostí je, že taková čínská a jiná asijská ekonomika si tento druh politicky korektního investování nedopřeje. A to by mohl být hlavní důvod, proč jsou tyto země na cestě směrem nahoru a my na cestě směrem dolů.

Klimatičtí aktivisté v čele s Gretou Thunbergovou podpořily podivné tvrzení, že řešení změny klimatu je podstatnou součástí boje za definitivní ukončení „nerovnosti“, ačkoli tyto dva jevy navzájem nemají mnoho společného. A teď, když se centrální banky z celého světa podepisují pod vymáhání Pařížské dohody, šéfka ECB Christine Lagardeová údajně plánuje zasadit úder odvětví fosilních paliv tím, že přinutí ECB přerušit nákup obligací vydaných energetickými giganty.

Co má společného zelená budoucnost a cenová stabilita

Podle průzkumu ekonomů Financial Times se Christine Lagardeová stane průkopníkem v boji proti změně klimatu snížením nákupu dluhopisů vydaných společnostmi zaměřenými na fosilní paliva a jinými producenty CO2. Šéfka ECB se zavázala, že řešení otázka změny klimatu bude hlavní součástí strategického přezkumu úkolů a nástrojů centrální banky, které má být hotové v druhé polovině roku 2021.

Dvě třetiny z 33 ekonomů oslovených FT se domnívají, že výsledkem přezkoumání bude, že se ECB rozhodne prolomit svou dlouhodobou zásadu „neutrality trhu“, která vyžaduje, aby nakupovala dluhopisy v poměru k celkovému trhu. Aktivisté v oblasti životního prostředí kritizovali nákupy firemních dluhopisů ze strany ECB za 248 miliard eur, protože z toho měli prospěch hlavně Masivní producenti CO2, jako jsou ropné a plynárenské společnosti, veřejné služby a letecké společnosti, protože tyto sektory vydávají více obligací než většina ostatních firem .

Jeden z oslovených ekonomů, který se vyjádřil pro FT o Lagardová plánech, jejich obhajoval tvrzením, že „tržní neutralita“ byla vždy jen falešnou přetvářkou. „Neutralita trhu byla vždy přetvářkou, protože vždy zahrnovala výběr, co koupit a co nekoupit – tak proč neudělat toto rozhodnutí v souladu s preferencemi nastavené politiky?“ Uvedl Paul Kopál, hlavní ekonom společnosti Aberdeen Standard Investments.

To by znamenalo výběr společností, které budou podporovány, a které naopak podporované nebudou, což je ve skutečnosti v souladu s mandátem centrální banky na cenovou stabilitu. Kopál dodal, že „dosažení cílů v oblasti klimatu ve skutečnosti pomáhá dosahovat cíl cenové stability ECB vzhledem k dlouhodobé rizika spojená se změnou klimatu“.

A druhý pohled na věc? Stefan Kooths, ředitel výzkumu v Kielský institutu pro světovou ekonomiku, uvedl, že si myslí, že ECB „velmi pravděpodobně“ přizpůsobí svou měnovou politiku tak, aby splnila cíle politiky v oblasti klimatu, i když si myslí, že je to „špatný nápad“ .

Samozřejmě za předpokladu, že se to stane politickou realitou, by toto rozhodnutí otevřelo dveře centrální bance k nákupu akcií „zelených“ společností, zatímco jejich „hnědých“ rivalů ponechá smažit se ve finančním pekle.


Tip redakce: Baví Vás zajímavé čtení? Aktuality, zajímavosti a mnoho dalšího naleznete na webu primainspirace v kategorii nezařazené.


Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img