2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinanceLockdown naplno neúčinkuje na více než dva miliony lidí

Lockdown naplno neúčinkuje na více než dva miliony lidí

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Lockdown naplno neúčinkuje na více než 2 miliony lidí. Uvedl to Peter Helexa, výkonný ředitel Institutu středoevropských studií IstroAnalytica na základě analýzy dostupných údajů ze Statistického úřadu SR. Navzdory lockdownu a zpřísněným opatřením v Nitranském okrese se podle něj v ČR dále v práci setkává přes 700.000 tisíc lidí. Spolu s jejich rodinnými příslušníky tak uzamčení naplno neúčinkuje na více než dva miliony lidí.


Zaměstnanci se navíc po příchodu na pracoviště spolu převlékají v šatnách, využívají během dne společné toalety, společně se stravují a po společně odpracované změně následně spolu opět cestují domů. Jde o zaměstnance pracující v relevantních průmyslových odvětvích bez administrativních pracovníků.


„Je absurdní, abychom mluvili o lockdowne a nemožnosti setkávat se s nejbližší rodinou, jako jsou rodiče, a zároveň necháváme otevřené podniky, v nichž se intenzivně setkávají tisíce lidí dojíždějících denně do práce z desítek vesnic a měst,“ řekl Helexa.
IstroAnalytica proto navrhuje, aby vláda okamžitě zorganizovala a financovala pravidelné intenzivní testování zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků na pracovišti a ve státních i soukromých testovacích centrech, kde by tato cílová skupina byla vyřizována prioritně.


Vláda by podle institutu měla také zajistit a financovat možnost dobrovolné karantény zaměstnanců v tak prázdných ubytovacích zařízeních v ČR. Zároveň tak stát pomůže koronakrízou zdecimovanému sektoru hotelů a restaurací.
Vládní kabinet by podle jeho slov měl také na striktně vymezený čas zavést skutečně přesně cílený a tvrdý uzamčení v nejvíce ohrožených okresech, tak v blízké budoucnosti nejvíce ohrožených okresech ČR. Výpadek příjmů takto omezených podniků by měla vláda kompenzovat.


Institut středoevropských studii IstroAnalytica je nezávislou nevládní organizací (občanským sdružením), jejímž cílem je zvyšovat kvalitu veřejných politik, veřejné diskuse a v neposlední řadě i kvalitu politických rozhodnutí na základě užívání ověřených údajů, dat a faktů, jakož i zvyšovat životní úroveň a zlepšovat kvalitu života obyvatel SR zefektivňováním veřejných politik na všech úrovních. Institut IstroAnalytica byl založen v červnu 2020.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img