2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinanceSvětová ekonomika v roce 2021: Kdo budou vítězové a kdo poražení

Světová ekonomika v roce 2021: Kdo budou vítězové a kdo poražení

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Koronavirus ochromil světovou ekonomiku. Globální HDP utrpěl nejprudší pokles od konce druhé světové války v roce 2020, miliony lidí ztratily práci a vlády napumpovaly do svých ekonomik biliony, aby zabránili větším škodám. Oživení v roce 2021 je přesto velmi nejisté. I ty nejbohatší národy světa se mohou zcela odrazit od dna nejdříve v roce 2022.
Rychlost, jakou se nakonec podaří pandemii zvládnout, bude mít obrovský vliv na výkonnost světové ekonomiky. V závodech mezi vznikem nových kmenů viru a zavedením vakcíny není v žádném případě zaručeno brzké vítězství. Dokonce i bohaté země, které si zajistily většinu dostupných vakcín, mohou selhat při očkování dostatečného množství lidí k zajištění kolektivní imunity do konce roku 2021. V rozvojových zemích, kde se počítá s tím, že bude vakcín obecně málo, se předpokládá, že se virus bude šířit i nadále.

Velkými vítězi budou pravděpodobně země jako Čína a Jižní Korea, kterým se podařilo předčasně potlačit COVID-19. Předpokládá se, že čínská ekonomika poroste v roce 2021 o 8%, což je dvakrát více než v případě nejúspěšnějších západních zemí ještě před pandemií.

Čínská ekonomika zaměřena na vývoz skutečně dokázala těžit z blokád v západních zemích. Západní poptávka po službách, jako je zábava a cestování, možná klesl, ale zvýšil se poptávka po spotřebním zboží pro domácnost a zdravotnických potřebách. Čínský vývoz do USA dosáhl rekordní úrovně i navzdory vysokým clům uvaleným Trumpová administrativou.

Čína také rozšiřuje svůj ekonomický vliv v celé Asii, a to prostřednictvím nové zóny volného obchodu v Tichomoří a rozsáhlých infrastrukturních projektů na svých obchodních cestách do Evropy a Afriky. Investuje do pokrokových technologií, aby snížila svou závislost na západních dodavatelských řetězců pro komponenty, jako jsou polovodiče. Čína by takto mohla předběhnout USA jako největší ekonomiku světa do pěti let, což je dvakrát rychleji, než se dříve předpokládalo.

V případě bohatých zemí jako jsou USA, Spojené království či země v kontinentální Evropě, je situace méně růžová. Po krátkém oživení v létě 2020 jejich ekonomiky stagnovaly. Důvodem byla nejen druhá vlna pandemie, ale i různé výluky. Například v USA zaměstnanost a růst úzce sledovali pandemii, a nikoli nerovnoměrně nasazovány omezení, důvěra podniků a spotřebitelů klesala. I přes určitému oživení v příštím roce se očekává, že tyto ekonomiky se v roce 2022 scvrknou o 5%, oproti stavu, jaký by nastal bez krize.

Světová ekonomika v roce 2021: Kdo budou vítězové a kdo poražení

Největší ztráty tento rok ale pravděpodobně utrpí rozvojové země. Chybí jim nejen ekonomické zdroje k získání dostatečného množství vakcín, ale mají i slabé systémy veřejného zdravotnictví na léčbu velkého počtu pacientů s COVID-19. Stejně tak si nemohou dovolit obrovské vládní dotace, jaké byly nasazeny proti masovému růstu nezaměstnanosti v Evropě a USA. Jelikož poptávka po jejich surovinách byl ochromen recesí na západě a nemohou počítat s pomocí ze strany bohatých zemí na zmírnění jejich velkých dluhů, jednoduše si nemohou dovolit další blokování.

I před krizí rychle rostoucí země jako Brazílie a Indie, se musí vyrovnat s těžkým obdobím. Mnoho milionů chudých pracovníků v neformální šedé ekonomice je nuceno vrátit se do svých vesnic a městských slumů, kde je čeká masová chudoba nebo dokonce hlad. Mezitím Jihoafrická republika, nejbohatší africká země, zareagovala příliš pozdě na to, aby získala dostatek vakcín na zastavení rychlého nárůstu infekcí. K členství v programu COVAX zaujala kolektivní přístup. Cílem programu je zajistit, aby chudší země neutrpěli ztráty, ale zatím nelze hovořit o výsledcích.

Ekonomické dopady pandemie byly v celé společnosti velmi rozdílné, ještě více se začala prohlubovat majetková nerovnost. Zatímco 651 miliardářů Ameriky zvýšilo své čisté jmění o 30% na 4 biliony dolarů, čtvrt miliardy lidí v rozvojových zemích by mohlo čelit absolutní chudobě a až polovina globální pracovní síly mohla přijít o živobytí. Ti, kteří pracují na plný úvazek, často na vysoce hodnocených pracovních místech z domu, dokázali nahromadily značné úspory, protože během Lockdown utráceli méně. Velmi bohatí, zejména v USA, těžily z obrovského nárůstu akciového trhu způsobeného pandemickými úspěchy, příkladem je růst Amazonu, Netflix a Zoomu, a zdá se, že tento trend bude dále pokračovat. Velkou otázkou pro ekonomiku je, zda se letos jednotlivci s bezpečným pracovním místem a vysokými příjmy vrátí ke svým předchozím strukturám výdajů nebo si při přetrvávající nejistotě raději podrží své úspory.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img