2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinanceVláda navrhla zrušit krácení částky minimálního důchodu pro starobních důchodců

Vláda navrhla zrušit krácení částky minimálního důchodu pro starobních důchodců

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Krácení částky minimálního důchodu poživatelem starobního důchodu by mělo být zrušeno. Novelu zákona o sociálním pojištění z dílny resortu práce, sociálních věcí a rodiny schválil ve čtvrtek vládní kabinet Igora Matoviča (OĽaNO). Legislativa se posouvá na další projednání parlamentu. Zákon by měl být účinný od 1. května tohoto roku.
Jak upřesnil resort v materiálu, s novelou zákona přichází pro zjištění ústavního soudu, který začátkem listopadu minulého roku upozornil, že krácení není v souladu s ústavou.
Důvodem zrušení krácení minimálních důchodů starobních důchodců má být podle resortu práce postavení spořitele starobních důchodců v systému důchodového spoření av této souvislosti i zajištění rovného zacházení se střadateli – příjemci starobního a invalidního důchodu vypláceného po dovršení důchodového věku z důchodového pojištění (I. pilíř) při posuzování celkového příjmu pro účely stanovení nároku na minimální důchod a částky minimálního důchodu.
Jak vysvětlil resort v materiálu, v právní úpravě, kterou se v roce 2015 zaváděl minimální důchod, se v souladu s jeho účelem – předcházení tomu, aby se důchodce ocitl v hmotné nouzi – původně navrhovalo, aby přiznání nároku na minimální důchod bylo poživatelem starobního nebo invalidního důchodu po dovršení důchodového věku podmíněno tím, že pojištěnci, který je střadatel musí být vypláceny ty důchody, na výplatu kterých splnil podmínky stanovené zákonem v systému důchodového spoření. Přitom do úhrnu důchodových příjmů posuzovaného na nárok na zvýšení důchodu na minimální důchod měl zahrnout jakýkoli přímý důchodový příjem z II. pilíře.

Tento paragraf se však změnil tak, aby částka minimálního důchodu příjemci starobního důchodu, který byl střadatel, snížila, a to podle stejných zásad jako se pojištěnci – spořiteli snižuje důchod z I. pilíře za období účasti na starobním důchodovém spoření. „Důvodem snížení důchodu spořitele za období účasti na starobním důchodovém spoření je skutečnost, že do základního fondu starobního pojištění se neplatí plná sazba pojistného na starobní pojištění, protože část se platí ve formě povinných příspěvků na starobní důchodové spoření,“ vysvětlil resort.
Po novém by se měl podle návrhu novely zákona do posuzovaného důchodového příjmu příjemce důchodu zahrnout i důchod a předčasný důchod z II. pilíře. Podle resortu to zajistí rovné zacházení s příjemci starobního a invalidního důchodu.
Vláda v rámci novely zákona také navrhuje upravit i postoupení pohledávek Sociální pojišťovny po lhůtě splatnosti na společnost v 100-procentním vlastnictví státu podle návrhu a za podmínek uvedených v návrhu finanční stabilizace zdravotnických zařízení.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img