14.5 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024
HomeFinanceTest investování do fondů: Nižší poplatky nebo větší výkonnost v minulosti?

Test investování do fondů: Nižší poplatky nebo větší výkonnost v minulosti?

Date:

Related stories

Efektivní způsob, jak získat vlastní firmu během několika hodin

Zakládání vlastní firmy může být obvykle časově náročný proces,...

Co by měly děti vědět o financích, než se postaví na vlastní nohy?

Každý rodič by si pro své potomky přál co...

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...
spot_imgspot_img

Při výběru podílového fondu se nejčastěji zajímáme o jeho předchozí výkonnost. I přes náhodnosti či štěstí, přijetí rozhodnutí zda investovat, je značně ovlivněno historickými výnosy.
Nový výzkum trojice Leonarda Weisse-Cohena, Philipa W.S. Newalla a Petra Ayton ukazuje, že i v současnosti se investoři při volbě fondu více zajímají o silnou výkonnost z minulosti, jako o výši poplatků.

Vědci si to ověřili úkolem, při které si kontrolní skupiny museli vybrat mezi fondem s vysokým poplatkem (0,7%) a s nízkým poplatkem (0,1%) za období 60 měsíců. Oba fondy generovaly výnosy, které byly shodné s indexem, takže jediný dlouhodobý rozdíl ve výkonnosti představovaly poplatky. Účastníkům ukázaly 12měsíční historický výnos z každého fondu, na základě čeho si měli vybrat. Na konci každého následujícího období jim byla ukázána výkonnost obou fondů a opětovně byli vyzváni, aby si zvolili, do kterého by investovali. Součástí odměny za účast na studii byla návratnost, kterou se jim podařilo dosáhnout během testu.

Vědci rozdělili účastníky do dvou skupin. Všichni účastníci absolvovali test na ohodnocení úrovně své finanční gramotnosti. Do první skupiny se dostali ti, kteří již měli předchozí investiční zkušenosti. Tato skupina se ještě rozdělila na dvě podskupiny, kde jedna dostala doporučení ve znění, že „minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky“ a druhá podskupina takové zřeknutí se odpovědnosti nedostala. Do druhé skupiny patřili lidé bez investičních zkušeností. Tato skupina dostala i doporučení, že „někteří lidé investují na základě minulých výsledků, ale fondy s nízkými poplatky dosahují nejvyšší budoucí výsledky.“

Výsledky testu shrnuli vědci do několika zajímavých zjištění.

Chování na základě minulého výkonu bylo evidentní ve všech pokusech, a to při počátečních i následných výběrech fondů. Fond s nejvyšší návratností za poslední období byl vybrán s větší pravidelností. Nedávná výkonnost měla na výběr fondu větší vliv než poplatky.

Standardní doporučení, „minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky“, mělo omezený vliv na snížení sledování výkonnosti a vedlo k horším výsledkům pro ty, kteří mají nízkou finanční gramotnost a nemají žádné zkušenosti s investováním.

Ve druhé skupině účastníci vybrali možnost nízkého poplatku častěji, pokud nedostali i doporučení, že „někteří lidé investují na základě minulých výsledků, ale fondy s nízkými poplatky dosahují nejvyšší budoucí výsledky.“

Test investování do fondů: Nižší poplatky nebo větší výkonnost v minulosti?

Účastníci s nižší finanční gramotností a bez investičních zkušeností si vybrali dražší fond častěji, když dostali standardní doporučení „minulá výkonnost nezaručuje budoucí výnosy“.

Účastníci si s větší pravděpodobností vybrali možnost nízkého poplatku na základě průběžného vyhodnocování svých pokusů, ale celkový účinek byl slabý.

Takové „laboratorní“ studie jsou samozřejmě nedokonalé, navíc studie neposkytuje úplné podrobnosti o přesných scénářích, kterým účastníci čelili, ani podrobnější rozpis dosažených výsledků. Přesto je fascinující, že účastníci měli tendenci upřednostňovat vysoce nejistou a ve skutečnosti náhodnou budoucí výkonnost na úkor určité konkrétní výhody levnějšího fondu. Jejich rozhodnutí nebyly nijak podpořeny informacemi o budoucích návratnosti, což znamená, že výběr se řídil pouze poplatky nebo předchozími výsledky. Mohlo by to být příkladem našeho snažení akceptovat náhodnost a tendenci vidět možnosti i tam, kde nejsou (fond s nadprůměrným výkonem musí mít určitou výhodu). Nebo, jak autoři naznačují, že vyšší poplatky mohou souviset s kvalitou.

Ve skutečném světě je nahánění výkonnosti obvykle spojováno s nějakou formou příběhu, který potvrzuje, proč výkonnost v minulosti bude skutečně předehrou k budoucím nadměrným výnosům. Může to být výjimečná dovednost konkrétního správce fondu, nebo úžasné vyhlídky konkrétní ekonomiky. V tomto experimentu nebyl žádný příběh, který by se s fondy spojoval, pouze čísla, kterými se účastníci pokusu řídili.

Autoři studie naznačují, že jedním z potenciálních problémů s poplatky je, že z důvodu, že mohou být nízké vzhledem k volatilitu výkonnosti, je mohou investoři přehlížet. Nebo nechápou, jaký obrovský vliv mohou mít, když se na nepodíváme z dlouhodobého hlediska.

Test investování do fondů: Nižší poplatky nebo větší výkonnost v minulosti?

Asi nejzajímavějším aspektem studie je, jak důležitou roli hraje doporučení. „Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky“ se ukázalo jako žalostně neúčinné doporučení, protože neposkytuje žádné jednoznačné vodítko.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img