2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinanceProdej v nejhorším možném čase: Investoři se během koronakrize nechovali racionálně

Prodej v nejhorším možném čase: Investoři se během koronakrize nechovali racionálně

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Na jedné straně se pro koronakrízu zhoršují všechny důležité makroekonomické ukazatele, výkonnost finančních trhů však přesto roste. Upozornil na to generální ředitel Partners Investments Maroš Ovčarik. Důvodem je podle jeho slov bezprecedentní příliv peněz do ekonomiky.
„Objem peněz, který se přes kvantitativní uvolňování centrálních bank dostal do jednotlivých ekonomik za dva měsíce, byl větší než za celé období od poslední krize v roce 2008,“ vysvětlil Ovčarik s tím, že velká část těchto peněz pravděpodobně skončí na kapitálových trzích. To zase vyvolává poptávku po investicích, což zvyšuje jejich cenu.

Jak si však všimli odborníci, slovenský investoři se během koronakrízy nechovali racionálně. V době, kdy padli trhy, investoři prodali své investice v podílových fondech v hodnotě 129 milionů eur, vyčíslil to Ovčarik. Podle něj tak drobní investoři učinili v tom nejhorším možném čase. Po prudkém propadu finančního trhu totiž následoval jeho prudký nárůst.

Odborníci se shodli, že při rozhodování o tom, zda investovat nebo ne, by faktor krize měl být irelevantní. Poklesy investic v dobách krize vyvolávají podle nich přirozené myšlenky, jak velké ztráty může takové období přinést. „Při dlouhodobém pravidelném investování jsou však ty příspěvky, které byly investovány v době krize (t. J. Při výraznějších poklesech trhů), nejziskovější a mají nejvýraznější podíl na celkové bilanci investiční strategie,“ vysvětlil ředitel analytické společnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko.

Na zmírnění ztráty z investice doporučují odborníci investovat pravidelně a diverzifikovat riziko, čili využít několik různých investičních možností. „V obavách, což může budoucnost přinést, mohou investoři zvažovat, zda je v současnosti vhodný čas pro zahájení dlouhodobé pravidelné investice, nebo by bylo prozíravější počkat například rok. Podle propočtů, které vycházejí z reálných historických údajů za poslední půlstoletí, je vyčkávací taktika vždy horší možností, „podotkl Nalevanko.

Jak dodali odborníci na investice, i koronakríza je krize jako každá jiná. Doporučují nepanikařit, může to mít totiž katastrofální následky. „Výkyvy během krize jsou připomenutím toho, že krátkodobé investování je oxymoron,“ dodávají odborníci. Začít investovat hned a nečekat na stabilizaci trhu je podle nich lepším rozhodnutím, „čas jsou totiž peníze“.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img