2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinanceVláda souhlasí s poslaneckým návrhem na zavedení těhotenského

Vláda souhlasí s poslaneckým návrhem na zavedení těhotenského

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Pracující těhotné ženy by měly mít od dubna příštího roku nárok na novou dávku těhotenské. Kromě toho se má zavést i těhotenské stipendium pro studentky. Vláda po zapracování několika technických připomínek souhlasí s návrhem novely zákona o sociálním pojištění z dílny koaličních poslanců OĽaNO. Definitivně má o něm rozhodnout Národní rada (NR) SR na aktuální schůzi.
Na Slovensku se má zavést nový druh nemocenské dávky – těhotenské, kterou má vyplácet Sociální pojišťovna (SP). „Jejím účelem je zajištění příjmu na úhradu zvýšených výdajů spojených s těhotenstvím, jakými jsou například strava, ošacení, zdravotní péče a jiné,“ přiblížili poslanci v předkládací zprávě k novele.
Poistenkyňa má mít nárok na těhotenské, pokud v posledních dvou letech před začátkem 27. týdne před předpokládaným dnem porodu určeného lékařem byla nemocensky pojištěna nejméně 270 dní. Nárok na těhotenské vzniká iv období přerušení nemocenského pojištění zaměstnance z důvodu čerpání rodičovské dovolené, či povinného nemocenského pojištění samostatně výdělečně činné osoby, která má nárok na rodičovský příspěvek a nevykonává činnost. Těhotenské se má poskytovat za dny.
Výška těhotenského má být 15% denního vyměřovacího základu. Nemá být přitom nižší než 10% maximálního denního vyměřovacího základu, co bude v roce 2021 při 30-denním měsíci představovat 215,50 eura.
Nárok na těhotenské ve výši 200 eur mají mít i policistky a profesionální vojákyně. „Policistka a profesionální vojákyni vzniká nárok na těhotenské od počátku 27. týdne před očekávaným dnem porodu určeným lékařem a zaniká dnem skončení těhotenství,“ navrhují poslanci.
Pro studentky středních a vysokých škol se má také zavést těhotenské stipendium, které se má vyplácet z prostředků státního rozpočtu. Dostávat ho také mají od 27. týdne před předpokládaným dnem porodu a jeho výška má být 200 eur měsíčně, vláda by však nařízením mohla stanovit i jinou výšku.
O přiznání tohoto stipendia rozhoduje rektor vysoké školy, nebo pokud to stanoví statut vysoké školy, rozhoduje děkan fakulty. V případě středoškolaček má rozhodovat ředitel školy.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img