2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinanceVypili jsme loni v průměru 12 litrů čistého alkoholu na hlavu

Vypili jsme loni v průměru 12 litrů čistého alkoholu na hlavu

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img

Aktuálně jsme v rámci 27 zemí Evropské unie ve výdajích na alkohol na 11. místě, přičemž před námi skončily všechny země V4. Například Češi a Poláci dávají měsíčně z rodinného rozpočtu až téměř 3,5 procenta právě na alkohol.
Slováci konzumovali během prvního ale i současného lockdownu více alkoholu doma. Za loňský rok podle aktuálních údajů Evropského statistického úřadu Eurostat vypili 12 litrů čistého alkoholu na hlavu. Na alkoholické nápoje dáváme v průměru 2,3 ​​procent z celkových výdajů domácnosti, přičemž za posledních deset let se tento podíl zvýšil o téměř jedno procento.

„Pandemie se výrazně podepsala pod změny v nákupním chování Slováků, v jejich stravovacích návycích, ale i pod pití alkoholu. Jeho konzumace se po zákazu v restauračních a hotelových zařízeních přesunula do domácností. Podle londýnských vědců z Cambridskej univerzity aktuální izolace u lidí vyvolává symptomy postraumatické stresu, což následně může způsobovat i vyšší konzumaci alkoholu, „řekla Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Z pohledu struktury spotřeby jednotlivých alkoholických nápojů je dlouhodobě nejčastěji konzumovány pivo 80%, následuje víno 12% a nejméně jsou konzumovány lihoviny 8%. „Konzumace alkoholu COVID nezničí, podle Světové zdravotnické organizace pouze zvýší zdravotní rizika, a to zejména v případě, že se člověk virem nakazí. Alkohol, při koncentraci alespoň 60% objemu, funguje jako dezinfekce kůže, ale žádný takový účinek na vaše tělo nemá, pokud ho pijete, „doplnila Buchláková.

Slováci vypili loni v průměru 12 litrů čistého alkoholu na hlavu

Za loňský rok evropské domácnosti utratili v průměru 1,6% z jejich celkových spotřebních výdajů na alkoholické nápoje. V přepočtu jde o 117 miliard eur, tedy o 0,9% hrubého domácího produktu EU. Pokud to přepočítáme na obyvatele, v průměru utratí Evropan na alkohol ročně zhruba do 300 eur. Nejvíce utratí z pohledu podílu na výdajích domácností Lotyšsko (4,8 procenta), Estonsko (4,7 procenta) a Litva (3,7 procenta).

Podle studie Světového ekonomického fóra se v krizových situacích zvyšoval nejen nákup alkoholu, ale i základních potravin, které potřebujeme k přežití. „Studie ukázala zajímavý fenomén, že lidé v době krizových situací potřebují mít jistotu a kontrolu, kterou nabývají právě plnými spíží. Proto se už v prvních týdnech pandemie koronavirus výrazně zvýšily maloobchodní tržby na Slovensku, „skomentovala Buchláková.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img