2.4 C
Brno
Pondělí, 28 listopadu, 2022
HomeFinanceVysoký objem vývozu zboží táhl zahraniční obchod ČR i v listopadu 2020

Vysoký objem vývozu zboží táhl zahraniční obchod ČR i v listopadu 2020

Date:

Related stories

Nebankovní půjčka s ručením nemovitostí – kolik lze půjčit

Nebankovní poskytovatelé nabízejí celou řadu půjček. Půjčka bez ručení...

Prodej firem: Najděte lidi, kteří přirozeně navážou na vaše vize

Důvody pro prodej firem jsou pro každého různé. Často...

Může půjčka na účet pomoci zafinancovat vaši hypotéku?

Když začínáte uvažovat o koupi vlastního bytu či domu,...

Doklady v autě mohou znamenat nižší plnění

Necháváte v autě za stínítkem nebo v přihrádce zelenou kartu či...

Vyplatí se ještě investovat do ropy?

Investování do komodit může být výhodné a zajímavé. Ropa,...
spot_imgspot_img


Vysoký objem vývozu zboží táhl slovenský zahraniční obchod i v listopadu 2020, po osmi měsících poklesu vzrostl i dovoz. Informoval o tom Statistický úřad (SÚ) SR v předběžné zprávě.

Celkový vývoz zboží podle předběžných výsledků v listopadu 2020 dosáhl hodnoty 7,5 miliardy eur. Meziročně tak vzrostl o 2,5% a je to druhá nejvyšší hodnota letos na úrovni historických maxim.

Celkový dovoz zboží se meziročně zvýšil o 1,1% na 7,3 miliardy eur. Kladné saldo zahraničního obchodu dosáhlo 222,9 milionu eur. Listopadový přebytek tvořil sice jen čtvrtinu rekordních říjnových hodnot, stále však byl téměř dvojnásobně vyšší než ve stejném období předchozího roku o 103,2 milionu eur.

Růst vývozu v nejpodstatnější třídě zahraničního obchodu ČR – Stroje a přepravní zařízení, do které patří i automobilový průmysl, přesto že třetí měsíc po sobě zpomalil tempo, ovlivnil iv listopadu příznivý vývoj slovenského exportu. Z devíti tříd vykázaly kladné saldo, tedy přebytek vývozu nad dovozem, jen dvě, ale nejobchodovanější třídy, u ostatních převyšoval dovoz zboží nad vývozem.

Export strojů a přepravních zařízení dosáhl v listopadu 5,1 miliardy eur a byl druhý nejvyšší za poslední desetiletí. V meziročním srovnání vzrostl do států mimo EU o 37,6%, ale sem směřuje jen více než čtvrtina vývozu strojů a přepravních zařízení. Do zemí EU export klesl o 3,2%.

Celkový dovoz zboží na Slovensko byl, po osmi měsících poklesu, meziročně vyšší o 1,1%. Navýšil zejména import ze zemí EU o 11,6%, který se podílí na celkovém dovozu téměř třemi čtvrtinami. Z podílově významných tříd se na růstu dovozu podílel import strojů a přepravních zařízení z EU a dovoz ve třídě – chemikálie. Dovoz ze zemí mimo EU byl meziročně nižší o 18,9%.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Latest stories

spot_img